Tselluloosatsetaat ja Dondella aksessuaarid

Kas oled kunagi mõelnud millest koosnevad ja kuidas on valmistatud erinevad aksessuaarid ja teised tooted, mida üldjuhul valitakse välise meeldivuse järgi? Kui hindad kvaliteeti, siis kindlasti tuleks tähelepanu pöörata ka eseme materjalile.

Materjale on palju, nende valmistamiseks kasutatakse erinevaid meetodeid, nende mõju ja kvaliteet on erinev. Paljudele meist läheb korda, mis materjalidest on meie riided, eelistatakse looduslikke kangaid, sest need on nahale mõnusamad ning kvaliteetsemad. Ka aksessuaaride juures on oluline tähelepanu pöörata materjalile. Täna tutvume lähemalt loodusliku plastikuga tselluloosatsetaadiga.

 

dondella

 

Mis on tselluloosatsetaat ehk bioplastik?

Tselluloosatsetaat on ühend, mis on saadud töötlemise teel taimsest tselluloosist.

 

Materjal tselluloosatsetaat on ainus plastik, mis ei ole toodetud naftast ja ei sisalda loodusele kahjulikke aineid. Tselluloosatsetaat avastati juba 1865. aastal prantsuse keemiku Paul Schützenbergi poolt, laieldasemalt võeti see kasutusele 1894. aastal Inglismaal. Materjali on kasutatud sellistes tööstusharudes nagu film, arvutitehnoloogia ja tekstiil. Materjal on allergiavaba, naha- ja loodussõbralik. Seda unikaalset ja kõrgkvaliteetset sulamit nimetatakse Prantsuse luksuseks ja kasutatakse väga tihti just luksusbrändide prilliraamide valmistamisel.

 

dondella

 

Tselluloosatsetaat ja Dondella aksessuaarid

Dondella juukseaksessuaarid valmivad käsitööna, erinedes masstoodangust just tselluloosatsetaadi eelistamisel plastikule. Ka valmistamisprotsess on eriline. Aksessuaare ei valata vormidesse vaid kõik kumerused ning detailid on kuumalt käsitööna painutatud ja vormitud. Ornamentide väljalõikamiseks kasutatakse freesimist või laser-lõikust. Kaunilt läikiv ja sile pealispind ei tulene lakikihist vaid on pikaajalise puupallikestega poleerimise tulemus.

 

dondella

 

Miks just valida tselluloosatsetaadist valmistatud aksessuaarid?

Tselluloosatsetaat on väärtuslik materjal.

Esiteks just sellepärast, et ei sisalda naftat, mis tähendab, et see ei kahjusta loodust. Tooted on allergiavabad, naha-ning loodussõbralikud. Teiseks antud materjal on kvaliteetsem kui tavaline plastik. See on kergem, paidlikum, kulumiskindlam ja vastupidavam ning seetõttu on ka tselluloosatsetaadist valmistatud aksessuaarid mõnevõrra kallimad.

Kolmandaks materjali väärtuseks on tselluloosatsetaadi sulami lai värvi ja läbipaistvuse astmete valik, mis võimaldab luua ainulaadseid ja erinevaid aksessuaare.

 

Kas oled muidu kursis igapäevaselt kasutuses oleva plastiku ohtlikusest inimorganismile ja loodusele? Ilmselt mitte, sest plastik on nii igapäevane ja kasutuses kõikjal.

Foto: naked-science.ru

Puhtal kujul on plastikul madal mürgisuseaste. Kuid sellisel kujul me plastikut ei kasuta, sellele on alati lisatud hulk lisaaineid, mis on mürgised. Näiteks lisatakse jäikadele ja rabedatele plastikutele nagu polüvinüülkloriid (PVC) tihti plastilisust suurendavaid lisandeid nagu adipat ja ftalaadid, et PVC oleks piisavalt painduv. Toidu pakendid ja laste mänguasjad on tüüpiliselt PVCst.

Ohtlik on see, et need ained lekivad tootest välja. Ja ftalaadid ehk pehmendajad mõjutavad inimese hormoonsüsteemi. Maailma Tervishoiuorganisatsioon ja Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur on kuulutanud polüvinüülkloriidi eelkäija vinüülkloriidi inimesele vähkitekitavaks.

Ka polüstüreenist toiduanumatest (vahtplastist toidukarbid) lekkivad ained on teada hormoonsüsteemi segajad ja kantserogeensed. Kui plastikut kuumutada, muutub see mürgiseks. USA National Institute of Health andmebaasis leiduvas 2011. aasta uuringus selgus, et peaaegu kõik plastikust tooted eraldasid kemikaale, mis matkivad kehas östrogeeni tegevust.

Plastiku vältimine igapäevaelus on ilmselt väga suur väljakutse, kuid esimene samm selle poole oleks teadvustamine millest on tehtud tooted, mida endale soetame ja tarbime.

Aksessuaaride valimisel on materjalide valik tohutult kirev. Näiteks prilliraamide ja juukseklambrite valikus on nii palju erinevaid võimalusi. Et oma valikut lihtsustada, siis kindlasti pööra tähelepanu just materjalile. Tselluloosatsetaadist valmistatud aksessuaarid on küll kallimad, kuid kindlasati ei pea Sa kahetsema, sest tegemist on vastupidavama tootega. Võta seda kui investeeringut kvaliteeti, loodusesse ja iseendasse.

dondella

 

Tselluloosatsetaadist valmistatud aksessuaaride plussid:

    1. Vastupidavad
    2. Loodussõbralikud
    3. Käsitöö
    4. Kerged ja mugavad
    5. Allergiavaba

 

Kasutatud allikad:

*Banaanisaar.ee

*Toidutare.ee

*Naked-science.ru